6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1 - Sayfa 193 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
teyzemler bagcılardaki evini kendileri yaptı 3 katlı,altı dükkandı.99 depreminde çok sağlamdı evleri.şimdi tabi orda değiller,sattılar.teyzemin oglu istanbulun en genc zenginlerinden artık,fikret ormanla falan iş yapıyo.

Eskiler bu işten anlıyordu.
Ne kira ne ev alımı bu kadar pahalı da değildi. Şimdi eski binalara laf ediyoruz ama şöyle bakıldığında otuz-kırk senede olan depremleri kaldırmış, zamanla maalesef zaten bunu kaldıramayacak duruma da gelir. O binaların da dikkat edin birkaç katı daha sağlam, çok büyükse bazı kısımları da eksik ya da daha adi kullanımdan o noktada. Bu da ahlaksızlık tabii. Az öz kat, sağlam bina hayat kurtarır.

Eskiler bu işten anlıyordu.
Ne kira ne ev alımı bu kadar pahalı da değildi. Şimdi eski binalara laf ediyoruz ama şöyle bakıldığında otuz-kırk senede olan depremleri kaldırmış, zamanla maalesef zaten bunu kaldıramayacak duruma da gelir. O binaların da dikkat edin birkaç katı daha sağlam, çok büyükse bazı kısımları da eksik ya da daha adi kullanımdan o noktada. Bu da ahlaksızlık tabii. Az öz kat, sağlam bina hayat kurtarır.
gecen avrupa yakasını izlerken,dizinin cekildiği bina ne kadar sağlam görünüyor demiştim,o bölgedeki binaların olası istanbul depremine dayanıklı olabilceğini düşünmüştüm.celal şengör hocada besıktas,etiler kısmının sağlam bi yapıya sahip oldugunu söyledi

habertürk yayınında yan apartmanın enkazından çıkan bir kızcağız ben çıktım ama ailem enkaz altında 2 gündür kimse gelmiyor diyor, spiker olacak aşağılık yaratık hemen uzaklaşıp kaçıyor. bir de geçiştirmek için utanmadan onuda söyleriz diyor.

ulan satılık yandaş köpekler, bu halka hesap vereceksiniz vicdansızlar.

burada bahsettiğim olayın videosu düşmüş, bu insanlıktan nasibini almamış kadının meslekten men edilmesi için herşeyi yapmak gerekiyor.

nazilerin propaganda bakanı goebbels gibi takılan bütün şerefsizlerin bu halka hesap verme zamanı geldi...

gecen avrupa yakasını izlerken,dizinin cekildiği bina ne kadar sağlam görünüyor demiştim,o bölgedeki binaların olası istanbul depremine dayanıklı olabilceğini düşünmüştüm.celal şengör hocada besıktas,etiler kısmının sağlam bi yapıya sahip oldugunu söyledi

Emin ol çok çok eski yapılar Sergi şu ortamda yenisinden daha sağlamdır. Benim okuduğum lisenin misal tarihi çok eskilere dayanır. Yamuk yumuk merdivenleri vardır, görünüşte bile belki deprem kaldırmaz dersin ama liseye giderken yaşadığımız depremi kaldırdı. Tabii zamanla dediğim gibi olan depremler zemini kaydırıyor, yıkıcı olma ihtimalini arttıran şeyde bu. O bölgelerde bildiğim böyle...

burada bahsettiğim olayın videosu düşmüş, bu insanlıktan nasibini almamış kadının meslekten men edilmesi için herşeyi yapmak gerekiyor.

nazilerin propaganda bakanı goebbels gibi takılan bütün şerefsizlerin bu halka hesap verme zamanı geldi...

Yaptığı yancılıkla falan açıklanacak gibi değil. Neyin korkusu bu. Tüm ülke biliyor heryere 48 saat sonra bile hala kimsenin gidemediğini. Karakter kadar beyinde yok

Emin ol çok çok eski yapılar Sergi şu ortamda yenisinden daha sağlamdır. Benim okuduğum lisenin misal tarihi çok eskilere dayanır. Yamuk yumuk merdivenleri vardır, görünüşte bile belki deprem kaldırmaz dersin ama liseye giderken yaşadığımız depremi kaldırdı. Tabii zamanla dediğim gibi olan depremler zemini kaydırıyor, yıkıcı olma ihtimalini arttıran şeyde bu. O bölgelerde bildiğim böyle...
eski olması mühim değil bi yapının,saglam göründükten sonra...

eski olması mühim değil bi yapının,saglam göründükten sonra...

Aynen öyle ama hepimiz için ister istemez görünüş daha önemli. Ben bile ilanlara bakınca güzel evleri görünce of diyorum, eve bak. Çok doğal bir şey. Ticaret budur zaten. Önce cezbedici olmalı. Pazardan bile bir şey alırken gidip çürüğünü seçmezsin. Üç dört olsun ama iyisi olsun dersin. Bu da o hesap. Ama bence bu depremle bu algıda yıkıldı diye düşünüyorum. Önemli olan o yerlere yenilerinin inşaa edilmemesi. Besbelli zemin sıkıntılı. İstediğin kadar iyi malzeme kullan, o zemin yine yakar.

Hala canlı ve enkaz altındaki binlerce insanın adresleri dönüyor sosyal medyada.Allah rızası için artık tvlerde vatandaşı susturmak yerine takviyeyi arttırsınlar.46 saat dayanıp, makine gelmediği için 47.saatte vefat eden insanın hakkını nasıl ödeyeceğiz biz.Hava da iyice ayaza çekti.
En kritik 24 saatte sanki ufak bir afet gibi davranıldı sorun buradan başladı normalde çok daha fazla insan kurtarılabilirdi ama ne yazık ki organizasyon çok kötü yönetildi.

Aynen öyle ama hepimiz için ister istemez görünüş daha önemli. Ben bile ilanlara bakınca güzel evleri görünce of diyorum, eve bak. Çok doğal bir şey. Ticaret budur zaten. Önce cezbedici olmalı. Pazardan bile bir şey alırken gidip çürüğünü seçmezsin. Üç dört olsun ama iyisi olsun dersin. Bu da o hesap. Ama bence bu depremle bu algıda yıkıldı diye düşünüyorum. Önemli olan o yerlere yenilerinin inşaa edilmemesi. Besbelli zemin sıkıntılı. İstediğin kadar iyi malzeme kullan, o zemin yine yakar.
restore edilebilir binalar yav.şimdi artık öncelik evin eski olması sanırım,sağlamdır diye.

Bizim cocuklugumuzdan bu yana deprem bölgesi veya tehlikesi var diye bilinen yerlere 15-16 katli binalar yapilmasi ne kadar dogru

Ilk olarak zaten alt yapi sikintili mimari bir yanlis var burda

Hem yapim olarak hem de önlem ve hazirlik olarak sinifta kaldik ne yazik ki

Cok büyük bir facia 13 milyon insan dan bahsediliyor yani ülkenin 4 te 1’i belki de ama buna ragmen yetisemedigimiz yerler var hala ve neredeyse 48 saat oldu

Oturdugumuz yerden konusmak kolay belki de ama insanin zoruna gidiyor binlerce insan yardim bekliyor ama imkansizliktan dolayi mi artik bilmiyorum ama yetisemiyoruz ülke olarak

restore edilebilir binalar yav.şimdi artık öncelik evin eski olması sanırım,sağlamdır diye.
10 bin bina yıkıldıysa muhtemelen 100 bin bina hasarlıdır tahminim 20-30 bin arası ağır hasarlı bina var. Bir de binaların ömrü var betonarme binalar ortalama 60 yıldan sonra çürümeye başlıyor o bina bir sonra ki depremde belki 70 yaşında olacak 7.7 yıkmayan binayı yaş geçtikçe 6.5 ölçeğinde bir deprem bile yıkabilir.

Medya uzun süredir halkın sesi olmak yerine şakşakcılık yapıyor. Devrin adamı bunlar. Her şey değişir bu değişmez gibi. Hayalimdeki mesleklerden biri de gazeteci olmaktı, nasip olmadı. İmkan, şartlar o bu derken ama böyle insanları görünce de utanıyor, iki katı kızıyorum. Çok kıymetli mesleği ne hale getirdiler...Bunu izlemesi de üzücü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt