6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1 - Sayfa 192 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yani mimar olsam,mütahitt olsam aslan izin vermem.heleki şehir planlaması yapsam,yani bu işlerden sorumlu olsa katiyetle izin verecegim bi durum değil.

Bir de gider aynı yere dikerler. Şu hocaları alın, fayların geçiş koordinat noktalarını belirleyin ve oralara ev dikmeyin. En fazla da bu kadar katlı olursa belki malzemeden de çalmazlar. Aslında en güzeli prefabrik evler belki de... Büyük şehirler için neyse de küçük sehirlerde bence gayet olası yapımı.

Sorun şehir planlamalarından başlıyor yıkılan binalara bakın genelde yol üstü ya da olmaması gereken yerlerdeki yüksek katlı binalardan kaynaklanıyor sen mahallelere 3-4 kat izin verip sırf yol üstü diye diğerlerinden farklı yaklaşıp hem ticari hem asma kat hem de 6-7 kat verirsen sonra deprem de yıkılıyor. Genelde asma kata sahip binalar normal binalara göre daha dayanıksız oluyor normal binalarda duvarlar taşıyıcı sisteme yardım elebiliyor ama ticari alanlara sahip hem zemin hem de asma katta tüm yük kolonlara biniyor. Konuşulacak çok şey var ama hep yaşadıktan sonra konuşuluyor şuna eminim 20 yıl sonra tekrar deprem olsa konuşulan şeyler değişilmeyecek ne zaman rant arka planda kalır o zaman insan yaşamı daha değerli olur.

Bir de gider aynı yere dikerler. Şu hocaları alın, fayların geçiş koordinat noktalarını belirleyin ve oralara ev dikmeyin. En fazla da bu kadar katlı olursa belki malzemeden de çalmazlar. Aslında en güzeli prefabrik evler belki de... Büyük şehirler için neyse de küçük sehirlerde bence gayet olası yapımı.
0 ev alıp sevinilecek bi durum yok artık,gördü herkes 0 evleri,3 yıllık binaları.kendi evini kendi yapsa insanlar ölmez.çünkü tuglayı eksik koymazlar

Bu işte benim gördüğüm en profesyonel ekip Polanyalılar diyebilirim.

Yaptıkları işlerin dışında adamlar profesyonelce paylaşım ve duyurular yapıyorlar.

Görev bölgelerini haritada işaretleyip görsel paylaştılar ben daha bizim AFAD'ın böyle bir paylaşım yaptığını görmedim.

Bu tarz olaylarda en önemlisi kriz yönetimi ve sürecin doğru iletişim ile koordineli olarak ilerlemesi.

Adamlar 20 kişilik ekiple bize ders veriyorlar da anlayan yok her zamanki gibi...

baska bi yerden ev alma arzuları olanlar, arazi almak isteyenler ankara-elmadagını degerlendirsinler.hem iyi bi yer hem çok değerlenecek

0 ev alıp sevinilecek bi durum yok artık,gördü herkes 0 evleri,3 yıllık binaları.kendi evini kendi yapsa insanlar ölmez.çünkü tuglayı eksik koymazlar

Aynen öyle. Eski topraklar kendi yapardı.
Hiçbir malzemeden de çalmazdı.
Şimdi müteahhitler o evleri alıp ben sana iki vereyim deyince, ekonomik duruma bakıp tamam diyorsun ama sonuç bu işte... Söylenecek çok şey var da. Tavsiyem, dış görünüşe aldanmamaları ev konusunda.

Aynen öyle. Eski topraklar kendi yapardı.
Hiçbir malzemeden de çalmazdı.
Şimdi müteahhitler o evleri alıp ben sana iki vereyim deyince, ekonomik duruma bakıp tamam diyorsun ama sonuç bu işte... Söylenecek çok şey var da. Tavsiyem, dış görünüşe aldanmamaları ev konusunda.
teyzemler bagcılardaki evini kendileri yaptı 3 katlı,altı dükkandı.99 depreminde çok sağlamdı evleri.şimdi tabi orda değiller,sattılar.teyzemin oglu istanbulun en genc zenginlerinden artık,fikret ormanla falan iş yapıyo.

insanımızda doğal olarak şöyle bir algı var, bina yeniyse ya da merkezde, işlek bir muhitte ise sağlamdır. Ama ne yazık ki bir kez daha gördük ki iş buna da bakmıyor. Her şeyin ticarete döndüğü ortamda kimse halkın güvenliğini düşünmüyor. Geçen işte Naci hoca dedi, İzmir'de balçık üzerine dikilmiş bazı binalar. İnanılmaz bir şey diyor adam. Bunları tekrar inşaa etmek bu ülkede güç...Olsa da aynı yere yapılması durumunda yine felaket. Sorun tam olarak zemin ve kullanılan malzemeler. O lüks olarak baktığımız evlerin çoğu gecekondudan beter özetle. Lütfen yetkililer önce buna çare bulsun...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt