6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1 - Sayfa 200 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tuna sen bilirsin boyle afetlere butceden ne kadar ayriliyor biliyormusun
Aslına bakarsan bunun bir sınırı yok. Bızım ulkede çok degişken.
Acayip olan durumlar şunlar. Atıyorum katar konteyner kent gonderdi diyelim, ahbap 3bin konteyner almış olsun herifler bunları yaptık ettik diyor bunlar bütçedenmiş gibi bir algı oluyor.
İşte tüm deprem bittikten yıkım kalktıktan sonra devlet yardımları çıkıyor da şuan olan depremde belki de 200-300 bin daire yıkılmış durumda. Çatlakları fala saymıyorum.
Şuan sadece maraş için en az 5 milyar dolarlık bir bütçe gerekiyor. Şehir merkezinin yarısı göçük durumda.

Şuan 56. saatteyiz galiba ne kadar daha müdahalede canlı kurtarma şansımız olur dünyada örnekleri var mı

Üç güne kadar var eğer deprem anında ciddi yara alıp bilincini kaybetmediyse.

1 haftaya kadar da yaşama şansı devam ediyor, şansı düşmek ile birlikte.

Ancak yardım hızı hala çok düşük.

Şu an 250.000-300.000 görevli orada çalışıyor olmalıydı.

Ordu'dan sadece 7000 personel görev alanına gitmiş. Kalanı AFAD ile AKUT muhtemelen.

Ordudan 40.000, diğerleri (İtfaiyeci, AFAD, AKUT, dağcılar, madenciler vs) geri kalanı olmalıydı.

O kadar STK yetkilisi var mı onu bile bilmiyoruz.

Bu gece olmadan umarım bir çok insan kurtarılır.

İşte bu iklimi kabullenmemek devlet ve millet düşmanlığı sayılıyor belli bir kesime göre.

99'da devlet çöktü diye manşet giren HÜRRİYET ve MİLLİYET'in manşetleri nasıl şuan?

O zamanlar olumsuz konuşmak hainlik sayılmıyor muydu?

Acının siyaseti olmaz diye bir şey yok.

O gün devletin başında olanlar o koalisyonlar nasıl o olayda ihmalleri ile suçluysa, bugün olan da aynı tablodur.

Bu arada o manşetin atıldığı günden beri demek ki hiç bir şey değişmemiş. ÇÖKTÜK denilenin üzerine karbon kopyasını inşa etmişiz.

Vicdan temeli olmayan her şey çöker.

Önce kendine, sonra insana değer vereceksin ki millet olasın. Biz daha birey bile olamıyoruz ki grup olalım, millet olalım, sonrasında devlet olalım.

Üç güne kadar var eğer deprem anında ciddi yara alıp bilincini kaybetmediyse.

1 haftaya kadar da yaşama şansı devam ediyor, şansı düşmek ile birlikte.

Ancak yardım hızı hala çok düşük.

Şu an 250.000-300.000 görevli orada çalışıyor olmalıydı.

Ordu'dan sadece 7000 personel görev alanına gitmiş. Kalanı AFAD ile AKUT muhtemelen.

Ordudan 40.000, diğerleri (İtfaiyeci, AFAD, AKUT, dağcılar, madenciler vs) geri kalanı olmalıydı.

O kadar STK yetkilisi var mı onu bile bilmiyoruz.

Bu gece olmadan umarım bir çok insan kurtarılır.
Her enkaza çakılı bir ekip gerekiyor zaten, kimi ekip 12 saat enkazın başında çalışma yapıyor kritik süreye gelmeden 3 enkazla ilgilenmeleri lazım bu sayılarda...

Aslına bakarsan bunun bir sınırı yok. Bızım ulkede çok degişken.
Acayip olan durumlar şunlar. Atıyorum katar konteyner kent gonderdi diyelim, ahbap 3bin konteyner almış olsun herifler bunları yaptık ettik diyor bunlar bütçedenmiş gibi bir algı oluyor.
İşte tüm deprem bittikten yıkım kalktıktan sonra devlet yardımları çıkıyor da şuan olan depremde belki de 200-300 bin daire yıkılmış durumda. Çatlakları fala saymıyorum.
Şuan sadece maraş için en az 5 milyar dolarlık bir bütçe gerekiyor. Şehir merkezinin yarısı göçük durumda.
Siniri yok diye bisey olabilir mi, hani AFAD'in yetersiz oldugunu soyleniyor ama yetersiz olmasi butceden para ayrilmamis anlamina geliyor benim kafamda. Adam yok demekki - memlekette adam mi kalmadi... dun yayin izledim projector bile yoktu yani ISIK. Calisanlarin isik kaynagi olmamasi, yani boyle durumlarda en kucuk dertleri olmasi lazim calisanlarin.

Zaten yetersiz oldugumuzun gostergesi cbnin cikip yardim istemesi oldu.

Ozel olarak deprem butcesi diye bisey olmaz mi yani artik bunu da mi biz bilelim bosuna mi oturuyor siyasetciler orda.

Neyse ya olayin cok boyutu var, bu sadece birisi.

Her enkaza çakılı bir ekip gerekiyor zaten, kimi ekip 12 saat enkazın başında çalışma yapıyor kritik süreye gelmeden 3 enkazla ilgilenmeleri lazım bu sayılarda...

Ekip sayısı şimdi olanın en az üç katı olmalıydı işte.

80.000.000 nufustan, 8-10 saat içinde nerede olursa olsun mobilize olup, kurtarma çalışmalarına başlayacak 250.000 insan çıkartamıyorsak STK'sından, koordine eden kurum ve kuruluşlara kadar hepsi sınıfta kalmış demektir.

Dün sahada 59.000 çalışan vardı ya hele ilk gün bu rakam 15-20 bin arasıydı muhtemelen.

Olacak iş mi.

Kaç tane mahalle, kaç tane site, kaç tane ilçe/belde de resmi 5500, gayri resmi 11.000'den fazla bina yıkılıyor. İçinde olan da insan. 10 katlı, 4'er bloklu dairelerde, en az ortalama 3 kişilik aileler var.

Çarpmak dahi istemiyorum. Ama onlar bunun programını nasıl yapamaz. Siz bizim çarpamadıklarımızı, korktuklarımızı yapasınız diye oradasınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt