6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1 - Sayfa 201 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6 Şubat 2023 Türkiye Depremi #1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Siniri yok diye bisey olabilir mi, hani AFAD'in yetersiz oldugunu soyleniyor ama yetersiz olmasi butceden para ayrilmamis anlamina geliyor benim kafamda. Adam yok demekki, dun yayin izledim projector bile yoktu yani ISIK. Calisanlarin isik kaynagi olmamasi, yani boyle durumlarda en kucuk dertleri olmasi lazim calisanlarin.

Zaten yetersiz oldugumuzun gostergesi cbnin cikip yardim istemesi oldu.

Ozel olarak deprem butcesi diye bisey olmaz mi yani artik bunu da mi biz bilelim bosuna mi oturuyor siyasetciler orda.

Neyse ya olayin cok boyutu var, bu sadece birisi.
Vallahi uzun birinin iki dudağı arasında bütçe ülke onun bütçe onun.

Sürekli büyük depremler olan bir ülkede bu kadar yetersiz kurtarma ekibi olması inanılır gibi değil. Muz cumhuriyeti olsa bundan daha fazla hazırlık yapardı.

Üç güne kadar var eğer deprem anında ciddi yara alıp bilincini kaybetmediyse.

1 haftaya kadar da yaşama şansı devam ediyor, şansı düşmek ile birlikte.

Ancak yardım hızı hala çok düşük.

Şu an 250.000-300.000 görevli orada çalışıyor olmalıydı.

Ordu'dan sadece 7000 personel görev alanına gitmiş. Kalanı AFAD ile AKUT muhtemelen.

Ordudan 40.000, diğerleri (İtfaiyeci, AFAD, AKUT, dağcılar, madenciler vs) geri kalanı olmalıydı.

O kadar STK yetkilisi var mı onu bile bilmiyoruz.

Bu gece olmadan umarım bir çok insan kurtarılır.

+ yurtdışından gelenler

Ekip sayısı şimdi olanın en az üç katı olmalıydı işte.

80.000.000 nufustan, 8-10 saat içinde nerede olursa olsun mobilize olup, kurtarma çalışmalarına başlayacak 250.000 insan çıkartamıyorsak STK'sından, koordine eden kurum ve kuruluşlara kadar hepsi sınıfta kalmış demektir.

Dün sahada 59.000 çalışan vardı ya hele ilk gün bu rakam 15-20 bin arasıydı muhtemelen.

Olacak iş mi.

Kaç tane mahalle, kaç tane site, kaç tane ilçe/belde de resmi 5500, gayri resmi 11.000'den fazla bina yıkılıyor. İçinde olan da insan. 10 katlı, 4'er bloklu dairelerde, en az ortalama 3 kişilik aileler var.

Çarpmak dahi istemiyorum. Ama onlar bunun programını nasıl yapamaz. Siz bizim çarpamadıklarımızı, korktuklarımızı yapasınız diye oradasınız.
Büyük zafiyet, 99 depremini yaşamış bir ülkenin milli güvenlik seviyesinde hazırlıklı olması gerekirdi ama işte halk olarak neyden korksak başımıza geliyor şimdi herkese küfür etsek ne fayda ölen öldü hayatları kökünden değişen binlerce aile var. Bugün, yarın yardım eden olacak ama ben 3 ay, 5 ay sonrayı düşünüyorum oradaki insanların düzenleri oturana kadar yardım almaları lazım. Çok zor zamanlar allah yardımcımız olsun...

Büyük zafiyet, 99 depremini yaşamış bir ülkenin milli güvenlik seviyesinde hazırlıklı olması gerekirdi ama işte halk olarak neyden korksak başımıza geliyor şimdi herkese küfür etsek ne fayda ölen öldü hayatları kökünden değişen binlerce aile var. Bugün, yarın yardım eden olacak ama ben 3 ay, 5 ay sonrayı düşünüyorum oradaki insanların düzenleri oturana kadar yardım almaları lazım. Çok zor zamanlar allah yardımcımız olsun...
Seçim bütçeleri olduğu gibi depremzedelere aktarılmalı.

Miting de yapmasınlar, bir şey kaybetmezler/kazanmazlar.

Gölcük depreminden sonra önce çadırkent, sonra prefabrik evlerde insanlar aylarca hatta kalıcı konutları yapılana kadar senelerce oturdu.

Tek bir daireyi bile almanın çok çok zor olduğu, ömür boyu çalışarak bile alınamadığı dönemdeyiz şu an. Bu insanlar hayatını vakfederek aldıkları evlerini de kaybediyor.

Canını kaybediyor, kardeşini, annesini, çocuğunu kaybediyor. Üzerine de malını. Diyecek bir şey yok ki. Yaşanabilecek en büyük yıkım bu nedenle deprem zaten.

Psikolojik yıkım da en az deprem kadar tehlikeli. Tüm ulus olarak sahipsiz hissetmek kadar kötüsü yok. 1000 km uzaktada olsa acısını burdan hissediyoruz. Çünkü yarın o acıya biz 1 cm kadar yakın olabiliriz.

%100'üne üç ayda ulaşabiliriz bu durumda. Cansız bedenleri bile haftalar aylar sonra çıkartabileceğiz gibi gözüküyor. Rezillik.
Bir yerden sonra illa hızlanır ama bu gidişle yine 2-3 haftayı bulur. Bu bile büyük zaman kaybı.

Ya haydi deprem oldu, binalar çöktü de. Yani koca bir devletin enkaz altında kalanlara yetişemediğini ben anlamıyorum ya.

99 depremınde hükümetin zor durumda kalmasıyla acizyetiyle cok dalga geçtiler birebir aynı şeyler başlarına geldi

aradan onlarca yıl geçti en ufak değişme olmadıgını gördük ne desek boş

muhtemelen benzer birşey nasıl olsa olmaz diye düşündüler 1 tane şehirde olabilecek depremlere göre hazırlıklar yaptılar

şu an yaşanan katliam maalesef

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt