GSC Haber - E. Timur: "Dursun Başkanımız ile Florya konusunda farklı düşünüyoruz ama yönetimde yer almamamın sebebi Florya değil" - Sayfa 30 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber E. Timur: "Dursun Başkanımız ile Florya konusunda farklı düşünüyoruz ama yönetimde yer almamamın sebebi Florya değil"

2.2 milyar TL peşinat veren adam bize o kadar pay vermez anlaşmanın içine maddeleri sıkıştırır paraya sıkışık olduğumuzu biliyorsa kulübü yolup geçer umrumda bile olmaz güler geçer inşaat piyasası öyle acıması olmaz elin ne kadar güçlüyse o kadar güçlüsün.

Senin paraya ihtiyacın olmaz elin güçlüdür %70 payla bile verirsin ama sırf günü kurtarmak uğruna %40 payını hiç edebilirsin o da nereden bakarsak bakalım 10 milyar TL'yi hiç edebilirler.
Adını vermeyeyim İzmir'de çok katlı bir prestijli projede olan olayı anlatayım.

Arsa sahibi ile müteahhit kat karşılığı bir sözleşme yapıyor. %60 arsa sahibi, %40 müteahhit. Daireleri belirliyorlar. Taslak proje hazırlanıyor. Malzeme seçimleri yapılıyor. Tüm detaylar sözleşmeye işleniyor. Ruhsat süreci başlıyor. O arada müteahhit bakanlıktan emsal değerini arttırıyor ve ruhsat alıyor. Bir anda müteahhitin bu artıştan dolayı aldığı daire sayısını yeniden oranlayınca %40 arsa sahibi %60 müteahhit oluyor.

Doğal olarak arsa sahipleri tarafından iş yargıya taşınmaya karar veriliyor. İki tarafın avukatları görüşüyor derken müteahhitin hasılat paylaşımı yerine kat karşılığı sözleşmesi yapmasının avantajı ve sözleşmede ki maddeler sayesinde davayı sonunda kazanacağı çıkıyor. Mecbur arsa sahipleri süreci uzatmamak adına buna razı oluyorlar.

Diyeceğim maalesef bizim ülkede bu müteahhitlerden her türlü atraksiyon beklerim ben.

Dunyanin her yerinde alinan kredi faizi ne olursa olsun, krediyi erken kapatmak agir geri zekalilik icerir. BB anlasmasinin faizi en kotu ihtimalle bugunku enflasyonun altinda. Kapatmak icin hicbir sebep yok. TL bazinda odenen faiz rakamlarini ucuk gibi gosterip, cikalim baskisiyla Florya projesi oldu bittiye getirilecek. Dursun Ozbek aynisini Riva icin yapti. Birileri Riva'dan tonla para kazanirken bize ciklet parasi kaldi. Genel Kurul bu sefer tufaya dusmez umarim.
Aslında doğru söylüyorsunuz enflasyon artıyor faizler yüksek olsa bile bir noktada inmeye başlayacak o ara enflasyondan dolayı kazanılan gelir artıyor şu an kredi çeksek acil kapatmak gerekebilir o bankalar birliği anlaşmasını tam ideal zamanda anlaşmıştık her ne olursa olsun her sene daha kolay ödenebilir hale gelecek.

Mesela paraya ihtiyacın olmaz elin güçlüdür %70 paya karşılık bile verirsin 1 daire maliyet 2 daire şirkete kalır ama sırf günü kurtarmak uğruna peşinat alıp onların eline muhtaç kalırsan geçmiş olsun %30-40 payını hiç edebilirsin o da nereden bakarsak bakalım 10 milyar TL'yi hiç edebilirler.

Yani 2 milyar TL uğruna muhtemelen 10 milyar TL ekstra bir gelirden mahrum olma ihtimalimiz en az %51 ihtimal diyorum Erden Timur'da bunu biliyordur.
Bu da olabilir o yüzden şartları açıklanmadan bir şey olmamalı olmaz da diyelim Enka inşaat verdi teklifi Galatasaraylı da olduklarından o peşinatı verdi kar da 50-50, GS %55-60- %40-45 mesela bu bizim için iyi bir anlaşma olabilir bir de ödeme falan kısa vade sözü verilirse falan ama bunları hep yeni bir GK'de açıklamalılar keşke böyle büyük GS sahibi GS'li adamlarla yapabilsek.

Duyanda bankalar birliğinden çıkınca borcu kapatıyorsun sanacak. Alakası yok. Adam transfer bile yaptırmadı. Şampiyonluğumuzu riske attı. Dünyanın gelirinden olabilirdik Dursun yüzünden.

Adını vermeyeyim İzmir'de çok katlı bir prestijli projede olan olayı anlatayım.

Arsa sahibi ile müteahhit kat karşılığı bir sözleşme yapıyor. %60 arsa sahibi, %40 müteahhit. Daireleri belirliyorlar. Taslak proje hazırlanıyor. Malzeme seçimleri yapılıyor. Tüm detaylar sözleşmeye işleniyor. Ruhsat süreci başlıyor. O arada müteahhit bakanlıktan emsal değerini arttırıyor ve ruhsat alıyor. Bir anda müteahhitin bu artıştan dolayı aldığı daire sayısını yeniden oranlayınca %40 arsa sahibi %60 müteahhit oluyor.

Doğal olarak arsa sahipleri tarafından iş yargıya taşınmaya karar veriliyor. İki tarafın avukatları görüşüyor derken müteahhitin hasılat paylaşımı yerine kat karşılığı sözleşmesi yapmasının avantajı ve sözleşmede ki maddeler sayesinde davayı sonunda kazanacağı çıkıyor. Mecbur arsa sahipleri süreci uzatmamak adına buna razı oluyorlar.

Diyeceğim maalesef bizim ülkede bu müteahhitlerden her türlü atraksiyon beklerim ben.
Çünkü yedirdikleri paraların haddi hesabı yok bu sayede her yere elleri kolları yetişebiliyor belediyelerde imar plan taditları yapıp alınamayacak ruhsatları alabiliyorlar proje aşamasında emsali aşsan yine görmezden geliyorlar.

Yargıda keza öyle tanıdıkları çok kendi lehine kararlar çıkartabiliyorlar ne yazık ki büyük köpekbalığı küçükleri süpürür bu adamlarla baş etmek pek mümkün değil.

Baştan anlaşma yaparken çok sağlam yapman lazım aksi durumda her zaman onlar kazanır.

Yakın zamanda sermaye artışından gelecek para var onun tavan fiyatıda arttırıldı KAP bildirimleri var yüksek bir rakam gelecek.

Daha dün kombineler tamamen satıldı 25 bin TL ortalama x 40 bin satılmış olsa 1 milyar TL para gelir bu paralar nereye gidiyor Dursun Özbek...

Loca paralarını aldın 1 milyar TL üzeri ne yaptın.

Boey konusuna girmiyorum 30 m euro sattın 4 taksitle satsan 10 m euro peşin alsan 300 m TL yapar Dursun Özbek...

Sırf anlaşmadan çıkacağım diyip sağ bek aldırmadın paramız yok dedin insanlar sabretti bugün para yok diyorsun bu paralar nerde Dursun Özbek...

Toplasan 2 milyar TL'yi hızlıca sollar geçer nerde bu paralar Dursun Özbek...

Bu da olabilir o yüzden şartları açıklanmadan bir şey olmamalı olmaz da diyelim Enka inşaat verdi teklifi Galatasaraylı da olduklarından o peşinatı verdi kar da 50-50, GS %55-60- %40-45 mesela bu bizim için iyi bir anlaşma olabilir bir de ödeme falan kısa vade sözü verilirse falan ama bunları hep yeni bir GK'de açıklamalılar keşke böyle büyük GS sahibi GS'li adamlarla yapabilsek.
Önceki mesajında da öyle demişsin. Paylaşım kar üzerinden değil, projeden elde edilecek toplam gelir üzerinden yapılır diye biliyorum. Dairelerin % 60 ı arsa sahibine kalacak veya o değerleme üzerinden ödeme alacak gibi. Yüklenici firmaların bu kadar yüksek kar marjıyla çalışıyor olması mümkün değil. Öyle risksiz bir kazanç imkanı olsa büyük sermaye sahibi herkes müteahhitliğe soyunur. Başka bir şey mi kastediyorsun da ben mi yanlış anladım acaba?..

Önceki mesajında da öyle demişsin. Paylaşım kar üzerinden değil, projeden elde edilecek toplam gelir üzerinden yapılır diye biliyorum. Dairelerin % 60 ı arsa sahibine kalacak veya o değerleme üzerinden ödeme alacak gibi. Yüklenici firmaların bu kadar yüksek kar marjıyla çalışıyor olması mümkün değil. Öyle risksiz bir kazanç imkanı olsa büyük sermaye sahibi herkes müteahhitliğe soyunur. Başka bir şey mi kastediyorsun da ben mi yanlış anladım acaba?..
Toplam gelir üzerinden zaten kastım.

Mandarin group böyle bir projeye asla müteahhit olarak girmez. Ya arsayı kendi alır ya da gelir, kat karşılığı yapan bir firmadır. Yaptığı projeler ortada.

Eğer bu haber doğru çıkarsa bu durumda,

Dursun Özbek genel kuruldan aldığı yetkiden farklı ilerlemiş oluyor. Üstüne son kurulda sarf ettiği cümlenin (Genel kuruldan aldığımız yetki ile devam ediyoruz demesi) doğru olmadığını görüyoruz.

Dediğim gibi Florya konusunda Erden Timur'dan başkası bana güven vermiyor. Ne Dursun başkan ne de Süheyl Batum. İkisi de şeffaf değiller.

Üst Alt