Bir Fenerbahçe Acizliği Olan 5. Yıldız Hakkında Bilgiler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bir Fenerbahçe Acizliği Olan 5. Yıldız Hakkında Bilgiler

Cagdas Cihan Ordu (@cco1905) | Twitter

1) Fenerbahce'nin 1959 sezonu oncesi şampiyonlukların sayılmasına yonelik yeniden yaratmaya calistigi gundeme yonelik bir kaç tweet atmak istiyorum. Fenerbahce her zaman oldugu gibi tarihi kendine gore yontmaya calisiyor.

2) Son söyleneceği once söyleyeyim: temsil eşitliğinin olmadıgı farklı liglerdeki sonuclari gunumuzun tum Turkiye'ye açık ligine ekleyerek yıldız iddiasında bulunulamaz.

3) Simdi incelemeye başlayalım: Oncelikle FB'nin 6 sampiyonluk iddiasında bulunduğu Milli Küme. 1937-1950 arasında yapilmis. (1942, 48 ve 49'da yapilamamis.) Bu lige Istanbul, Ankara ve Izmir'den temsilci takimlar katılıyor genel olarak. Tum Turkiye'yi kapsamıyor.

4) Milli Kume'den çeşitli ornekler verelim ve gunumuzun standartlarından ne kadar uzak oldugunu görelim. Ilk MK 1937 kupasına Izmir'den Doganspor ve Ucokspor katılıyor misal. Bu 2 takim siyasetin Izmir takimlarini MK icin birleştirip lige yollama stratejisinin urunu.

5) 1942 Milli Küme maclari, Istanbul Ligi maclarinin Nisan oyu sonuna kadar uzaması nedeniyle oynanmadi. Yerine Ankara-Istanbul karma maclari düzenlendi. Ligin ciddiyetini goruyorsunuz. Istanbul Ligi, bu ligin önüne geciyor.

6) 1944 Milli Küme sezonuna Galatasaray saha ve hasılat konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle katilmiyor.

7) 1942 yılından itibaren Milli Kume'nin adi Milli Eğitim Kupasi olarak değiştiriliyor. Ancak bugun hala Milli Küme adıyla aniliyor. Oysa o yıllardaki adi Maarif (Milli Eğitim) Kupasi.

8) 1946 yilinda Milli Eğitim (Milli Kümeye) katılacak takim sayısı 8'den 6'ya düşürülüyor. 6 takimli bir kupa!

9) 1948 Milli Eğitim Kupasi (Milli Küme), 1948 Londra Olimpiyatlarina hazırlık gerekçesiyle düzenlenmiyor. 1949 yilinda düzenlenmeme sebebi ise Dogu Akdeniz Kupasi maclari.

10) Milli Eğitim Kupasi, 1950 yilinda, son kez düzenleniyor. Bitirilme amaci cok manidar: Yerine tum Turkiye'yi kapsayan bir Turkiye Kupasi koymak.

11) Ozetlemek gerekirse, genel olarak 3 büyük sehrin temsilcilerinin katildigi, adi Milli Eğitim Kupasi olan, kah düzenlenen kah düzenlenmeyen, sona erdirildiginde yerine Turkiye Kupasi ikame edilmesi düşünülen Milli Küme kupasının Turkiye Ligi'ne eklenme çabası utanç vericidir.

12) Simdi FB'nin 3 sampiyonluk iddiasinda bulundugu diger bir lige, Turkiye Futbol Sampiyonasina donelim. Bu sampiyona 1924-1951 yillari arasinda duzenleniyor. Sampiyona adi sizi yanıltmasın, eleme usulu oynanan bir nevi Turkiye Kupasi formatı hakim bu "lige".

13) Katilimcilar Turkiye'nin farkli sehirlerinin bölge sampiyonlari. Harbiye Talimgah, Turan Sanatkarlargucu, Bahariye gibi takimlar katılıyorlar. Dediğim gibi eleme usulu oynanıyor. Yine bu şampiyonadan çeşitli ornekler verelim sonraki tweetlerde:

14) 1927 Sampiyonasini Muhafizgucu kazanıyor. Finalde Galatasaray'i 3-2 yeniyorlar. Ama unlu defans oyuncumuz Ali Gencay o zamanlar askerde oldugundan Muhafizgucu formasıyla bize karsi oynatılıyor final maçında bizim oyuncumuz olmasina ragmen.

15) 1933 yilinda Fenerbahce Bursa grubuna veriliyor. Ilk maçında Adapazari Idman Yurdu'nu 12-0 yenip, ikinci maçında Bursa Sanatkarlar Gucu maca cikmayinca final grubuna kalıp, orda eleme maclari sonucu sampiyon oluyor.

16) 1937 yılından itibaren ise hem bu kupa var, hem Milli Küme (Maarif Kupasi). Her seyi gectim, bugünkü ligin muadili olmayan bu iki sampiyona ayni yıllarda oynanırken ikisinden de sampiyonluk ekleme iddiasında bulunmak da ayri bir çelişki.

17) Dolayisiyla Milli Eğitim (Milli Küme) ve Turkiye Futbol Sampiyonalari mutlaka bir sampiyonluk listesine eklenecekse, gunumuzun Turkiye Ligi'ndense, Turkiye Kupasına eklenmesi bile daha makbuldur. Hani Galatasaray'in 17, FB'nin 6 kez kazandigi kupa.

18) Eger olaya FB'nin demagojik yaklasipi acısından bakılırsa (Lefter'lerin vs kupaları neden sayılmıyor?) Lefter'leri, Baba Gunduz'leri, Baba Hakki'lari une kavusturan 1904-1959 yılları arasında düzenlenen Istanbul Ligi'dir. (1951'den itibaren profesyonel, oncesinde amatör)

19) istanbul Amator Liginde GS ve BJK 11, FB 13 sampiyonluk almistir. Istanbul Profesyonel Liginde ise (1951-1959) GS ve FB 3, BJK ise 2 sampiyonluk kazanmistir. Bu ligler bu takımları günümüze kadar getiren liglerdir. Ancak Istanbul bazlı liglerdir.

20) Sozu fazla uzatmadan söylemek gerekir ki; bu bilgiler isiginda ek yıldız iddiasında bulunmak, acz göstergesidir. FB'nin buyukluk icin yıldıza ihtiyacı yoktur. FB'nin o basarilari bugünkü büyüklüğünün temelini atmistir. Ancak o başarılar TURKIYE LIGINDE kazanilmamistir.

21) En son tweet olarak, Beşiktaş'a eklenen 2 şampiyonluğa değinmek istiyorum. Beşiktaş'a eklenen 2 sampiyonluk icin tweet flood'i yapmaya bile gerek yok. Utanc verici bir karardır. Turk futbolunun gercek kara lekelerinden biridir. Bu kadar yeter.

22) Bu konudaki tweetlerimi bitirirken, kaynagimin rahmetli Cem Atabeyoglu'nun Spor Ansiklopedisi oldugunu belirtmek isterim.

umarım forumdaki acaba diye düşünenler de artık bunun saçmalık oldugu konusunda hemfikirdir.bjknin 2 şampiyonluğu ise alınmalı kesinlikle.

Üşenmeden tüm maddeleri okudum. Çok doğru bilgiler paylaşsa da elini boşa yormuş, mümkün olmayan bir şey zaten. Klasik eziklikler.

Beşiktaş'ında havadan 2 şampiyonluk kazandığını cihan-ı alem biliyor, iyice eziklenmesinler 2.yıldızı takabilsinler diye verildiydi o 2 şampiyonluk.

Ohhh bunların böyle karşımızda ezim ezim ezilip kudurarak ağlamaları harika birşey :asd:
İsterse 10 şampiyonluk eklesinler yine koyup koyup ağlatırız bu şikecileri

Trabzonsporlular şampiyonluk gidince 10-11 şampiyonu Trabzonspor diye ağlıyor.
Fenerbahçeliler şampiyonluk gidince 28 şampiyonluğumuz var diye ağlıyor.
Beşiktaşlilar şampiyonluk gidince hakemler bizi doğradı şerefli üçüncüyüz diye ağlıyor.

Galatasaraylilar şampiyonluk gidince nerede hata yaptık neden gitti diye başkandan malzemeciye herkesi eleştiriyor.

Mahkemeye başvurmaya bir yerleri yemez neden mi bizimde 1985 öncesi basketbol ve voleybolda 30 yakın şampiyonluğumuz var belki daha fazla 1905 ve 1940 yılları arası futbolda bir sürü mahalli ligi şampiyonluğumuz var bizim yönetimde boş durmayıp bunları kanıt olarak sunması ve algı yapması lazım cik cik öten kuşlara karşı

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eskiye gidiliyorsa 1905 lere gidelim
Yok öyle bisey
Bi dünya sampiyonluk var kazanılmıs, sanıyorum 37-38 e geliyo. Diğer yandan 6-0 diyenlerin 7-0 ı eşek gibi kabul edecekleri bir durum.

Voleybol basketbol'da gerimize düsüyorlar. Bu şampiyonlukların yıllık maliyetleri var hakları var. Ne salak adamlar bunlar, Galatasaray ne zaman arayı açsa bu olayı öne sürerler. Bir babayigit demiyor hadi git mahkemeye diye,zararlı cıkacak onlar olucak. Böyle sosyal medya'nın gazını almak icin fenerli avutması diyoruz biz buna.

İtalya'yı İngiltere'yi örnek veriyorlar ama orada 1900lerden hatta öncesinden beri tek lig yapılmış. Biz de bir sürü curcuna olmuş. Fener daha zayıf diye başka lige katılmış orada şampiyon olmuş onu da sayın diyorlar.

Basketbolda sırf biz şampiyon olmayalım diye başka bir maçta takımlarını sahadan çekmişler. Kupa ikiye bölünmüş yarısı bize yarısı Moda'ya verilmiş.

Böyle bir camia işte çirkeflik yapabilecekleri her şeyi kullanıyorlar. çirkef oldukları de için bu haldeler. beter olsunlar

İtalya'yı İngiltere'yi örnek veriyorlar ama orada 1900lerden hatta öncesinden beri tek lig yapılmış. Biz de bir sürü curcuna olmuş. Fener daha zayıf diye başka lige katılmış orada şampiyon olmuş onu da sayın diyorlar.

Basketbolda sırf biz şampiyon olmayalım diye başka bir maçta takımlarını sahadan çekmişler. Kupa ikiye bölünmüş yarısı bize yarısı Moda'ya verilmiş.

Böyle bir camia işte çirkeflik yapabilecekleri her şeyi kullanıyorlar. çirkef oldukları de için bu haldeler. beter olsunlar
ingiltereyi örnek vermemişler sitede,veremezler zaten.ingiltere veya diger ülkelerde sadece adı değişti liglerin ya da format aynıydı hep.ondan kabul edildi.italya örnegi vardı bi tek ,o da cortladı dün.bölgeselmiş italyda kabul edilen.öyle işte avunulacak bi durum da yok.balkan kupasına geri dönerler yakında

sitede yazının sonunda bi komedi daha var.sonuc kısmında metin oktay,lefterlere ayıp edilyo mevzusundan söz etmişler yine

@Sarper Yıldırım bu alıntı senin için abi

@[B]mektebsultani[/B]

2- Bu iddialarının hiçbir hukuki dayanağı olmadığı için de olayı ısrarla etik boyuta taşımaya ve “Metin Oktay’ın şampiyonluklarını görmezden geliyorsunuz.” argümanına sarılmaktalar. Oysa 59 öncesi kazanılan kupalar hala müzededir ve onurla sergilenmektedir.

bu abi cevap vermiş.ama en basit cevabı ben vereyim.metin oktay efsanedir.onun zamanında kazanılan kupalar canımızdır,kanımızdır ama ne yazıkki bir çoğu süper lig şampiyonlugu ve Türkiye kupası değildir.önce bunu bi ayırt edin,o kupalar turnuva kupasıdır,istanbul ligi şampiyonlugu vs dir.adı var onların yani.oyuncak bebeklerinizizn adını degiştirebilirsiniz,bunların değil hırbolar.

Mekteb-i Sultani (@mektebsultani) | Twitter

4- Bu şampiyonlukların içerisinde; 19 Süper Lig, 3 Türkiye Futbol Birinciliği ve 6 Milli Küme bulunmaktadır. Harvard mezunu sevgili Ali Yıldırım Koç, bir KUPA ORGANİZASYONU olan Türkiye Futbol Birinciliği şampiyonluklarını 28 şampiyonluk içerisine eklemiştir.

5- Fenerbahçe, amatör bir şekilde ELEME usulü oynanan bir KUPA organizasyonunu, yıldızlara eklenmesini talep etmek üzere “28 şampiyonluk” içerisine katıyor ancak Türkiye Kupası’nı katmıyor. Çünkü Galatasaray 17, Fenerbahçe 6 kez kazanabilmiş.

6- Fenerbahçe’nin bu konuyu ciddi bir şekilde yargıya taşıyamamasının nedeni bu ve benzeri mantık hatalarıdır. Tabi yine de her “diplerde oynadıkları” dönemlerde bu konuyu Galatasaray’a karşı küçüklük kompleksi yaşayan taraftarlarına sunmaktan vazgeçmiyorlar.

bu cok güzel bir kapak

Mekteb-i Sultani (@mektebsultani) | Twitter

7- Gelelim Milli Küme’ye. Milli Küme nedir? Süper Lig nedir? İkisi de ligdir, ikisi de ulusaldır ancak Milli Küme bir ÜST TURNUVADIR. İstanbul Ligi'nin ilk 4, Ankara ile İzmir Ligi'nin ilk 2 sıradaki takımları bu lige katılma hakkı kazanabilmiştir.

8- Süper Lig ise TEMEL TURNUVADIR. Her ilden takım, amatörden başlayarak Süper Lig’e ulaşabilir, tıpkı bir zamanlar amatör kümeye düşüp yeniden Süper Lig’e çıkabilen Göztepe gibi.

bir tane de ben ekleyim.milli kümeye ve futbol şampiyonasına istanbul,izmir ve ankara takımları katılırken,aynı senelerde trabzon ve adanada ayrı ligler kuruluyor.o liglerin şampiyonları kendilerine şampiyon oluyordu sadece.milli küme ve futbol şampiyonasında yoktular yani.artık nasıl mühimse milli küme,futbol şampiyonası,baska sehirlerde ligler kuruluyormus :poop:

10-15 örnekle daha acıklayabiliriz.yetmediyse...bize hava hoş.

Üst Alt