#25 Victor Nelsson - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hayri Cund
Twitter'dan paylaşayım mi ahbap? Kolpacılar ADAM görsün

umarim hem bu resmi basligi hem transfer haberini yazan renkdasimiz *hayri ve scout basligi ugurlu gelen renkdasimiz *kagan'in mesajlari ve de benim nacizane mesajim ugurlu gelir ,muthis bir kariyeri olur yeni oyuncumuzun...

forumumuzda oyuncuya dair transfer haberini ilk yanilmiyorsam sevgili @Hayri Cund yazmisti... diger yandan scout anlaminda basligi ise sanirim sevgili @Kağan Koç 'un scout bolumunde acmis oldugu *victor nelsson basligina - 'kendi gozlemim dogrultusunda bir yorum eklemistim(asagida) ,.
transfer resmilestiginden sonra madem resmi futbolcu bolumumuzde kendisine yonelik basligi acildi,
buraya da o mesajimi eklemeyi dusundum musadenizle < ; >

*nacizane uzun karma bir yorum olacak,hatirladigim kadariyla, kusuruma bakmayin, simdiden okuyanlara tesekkur ederim.
*arti eksi olarak daha sonra ekleme yapabilirim, malesef hafizam eskisi gibi zehir degil...

neyse yoruma gelince :

oncelikle cok memnun oldum bu oyuncuya ilgili oldugumuza...
transferini gerceklestirirsek cok ama cok kritik bir hamle olur.
< ; > transfer basliginda da deginmistim kisaca...nokta atisi tabiri profilde bir yetenek. yillik baz da ustune ekleyerek gidiyor,.
< : > mevcut durumda 100 uzerinden 70~75 cizgimde.
bunu bir ust level lig ve takimda daha da uzerine cikarmasi olasi gozlemledigim kadariyla...
< : > bundes ligi x*bu tur oyuncu profilinde topla oynamaya en cok insiyatifi veren lig - dolayisiyla kendisini bundes ligine uygun goruyordum kendi ozelinde..

bu baglamda kisacasi potansiyeli cok yuksek, , uyum ve planli bir yapilanma(bu sene alinan isimler bu yonde cogu kanimca) en az 10 sene takim defansinda *lider ozellikli *oyun akli yuksek bir profil elde etmis oluruz '-sayet transfer resmilesirse...

kendisindeki oyun karakteristiginde en avantajli yonleri;

*versatile olmasi (salt stoper oynatabilir, stoper_liberomsu 3lu de oynatabilir,teknik,pasa yatkin ,oyunu iyi okumasi,rakibi sezmesi,dikine ve diyagonal paslardaki basarisi,kendi bolge civarini kontrol etmesi,arkadaslarini yonlendirmesi,kontak kurmasi iletisim babinda, hava toplarinda sicrama da pozisyon alis ve yukselmesi, hamlelerde konsantrasyonlu olusu, mac suresi bakimindan dakika anlaminda cok istikrarli olusu''buna asagida ufak deginirim'' ) ...

*utility ozelligi, (sag,sol stoper, cm,cdm olarak da oynatabilirsin,gerektiginde)
*oyun aklinin yuksek olusu(fundamental yeterlilik) < ; > ( @Keramettin TANRIVERDİ ,arada bu nuansa deginiyordum x bir oyuncu ornegi verdigimde ,hatirlarsan) ..
versatility ve utility nuanslardaki noktalar kanimca oyun akli, iq ,futbolun dogrulari, genel toplamda fundamentalin ne derece yeterli olmasi-bir oyuncu oyun karakteristiginde ilk baktigim yerdir kendi adima... < > bu oyuncu da bu baglamda yeterli gelmisti izledigim maclarda. daha ust seviye fundamental denklem <;> bizden popescu, ujfa, eplden maguire,van dijk vs....

*genc ve gelisime cok acik bir profil... < ; 16/17 sezonundan bugune ustune koyup bugune gelmesi surpriz degildi kendisini takip edenler adina...

*ileriki donemlerde kolayca elinden cikarabilecegin kumas ve potansiyelde bir yetenek. bizden sonra epl,bundes,serie a yapmasi oldukca yuksek. *benim elimde olsa bizde uyum saglarsa basarili bir sezon gecirirse uzun yillar takimda kalmasi kaptanliga kadar ilerlemesini secerdim...

*futbolun dogrularinda ne derece oyun akli oldugunu ust duzey bri mac orneginde orneklendimem gerekirse;
yakin gecmiste oynadigi uefa kupasinda *manchester united versusunu bri sekilde izleyin derim.
*hatta bulabilirseniz euro u21 maclarina bir goz atin derim nacizane...

190a yakin yaklasin 185 olmasi lazim,.. guclu fizigi ile akillara duz , salt sert basan,fizigiyle sahada yer alan profil hayal edilebilir,--aksine victor cusse olarak ozellikle ust bolge/govdesi tam yerinde ayarda, ayagi topla etkili olan modern stoper tabirinin kuzey orneklerinden diyebilirim.
*kopenhag ozelinde; liginin en yuksek yuzdeli pas trafigine sahip oyuncularinin basinda geliyor - bu da kopenhag takiminin geriden oyun kurma (bize tanidik geldi dimi ? ) konusundaki onemine dikkat cekmek istiyorum,
geriden dikine (33% ~civari) ve diyagonal(27,28 civari) anlamda oyun kurma pas trafiginde victor un dokunuslari...
ortalama olarak daha fazla dikine oynayabilir 40 ve uzeri,fakat kopenhag on alanda oynayan ve top tutan bir sistemde oynadigi icin genelde victor'un ustte belirttigim pas trafigi yana ,diyagonal ve dikine paslar oyun acma rakibi kendine cekme vs seridinde oluyor,,,dikine paslarda orta sahaya ayaga pasi etkili atiyor,,uzun paslarda da forvet bolgesine nokta atisi etkili yapmasi benim adima onemli nuanslar...

*baski da soguk kanli, pres yediginde sonraki hamleyi onceden dusunup ortasahadaki veya yanindaki kanat bekine topu rahatca gonderebiliyor gerekirse ters ayagiyla,...

*marcao da kimine gore yeterli kimine gore idare eder olan ,- dikine geriden liberomsu cikislar var ya ? < ;> victor bu cikislari rahat ve etkili yapip ortadaki arkadaslarina topu rahatca ulastiriyor kimi zaman kendisi ortadan yarip one ciktikca ortadaki arkadaslari daha one gidip oyunu rakip alana tasiyorlar,.bunda victorun payi cok buyuk benim adima.

*misal sol kanat bekten top pas olarak gelir gelmez victor topu sag kanat bek veya on kanat ortasahaya uzun sekilde pin point olarak gondermeye calisiyor ve bunda da etkili oluyor,takimin ve ligin en iyileri arasinda idi bu baglamda. futbol akli ,onceden dusunme anlik kararlar vs bu anlamda onemli nuanslar benim adima...

*birebir karsilama da victor top rakipteyken rakibi dikine gelirken rakibini yana gitmeye zorluyor,
*misal ustlerde bahsettigim uefa ceyrek final manu macinda martial versuslarinda bu anlamda basarili idi ornek olarak.
bu tur x forvet/kanat oyunculari top ayaklarindayken dikine gelirken victor kendi bolgesinde karsilarken rakibi diyagonal yana yonelmesine zorluyor sonrasindaki saniyelerde ise iceride cizgi civarinda yatarak vs topu ya kornere ya kontrollu sekilde auta fizigini kullanarak cikmasina olanak sagliyor,kimi zaman topu kapip kanat beke vs oynuyor uzaklastirma yaparken,... bu tur girisimlerde kimi zaman basarisiz da oluyor elbette,..
<;> genel toplamda defenasif girislerde karsilamalar vs ; zamanlama bu denklemde en onemli nuans kanimca.
akli ile oynayan tur profil oldugu icin, rakibi yana gitmeye zorlarken sayet rakip tuzaga dusmezse dikine devam ederse bu sefer vucudunun cevikligini kullanip olasi terse yatmaya karsi hazirlikli oluyor dusse bile ters ayakla veya vucuduyla topu bir sekilde gecmesine izin vermiyor, bu anlamda iyi izlenimler vermisti izledigim onemli derecelii maclarda.

*hava toplarinda kazanim versus mucadelesinde takiminin en yuzdeli oyuncusu hatirladigim; %62 ~ ....
lig avarajina gore biraz dusuk(68~..)

*on sezi ,pozisyon alma,denge vb seyler ;
bu bayagi etkili buldugum yonlerinden, ligde en son hatirladigim 3. idi...
ozellikle rakibin ayagindan topu tereyagindna kil ceker gibi almasi dikkat cekici benim adima,, rakip oyuncu topla hamle yapmadan cabucak karar verip on sezi ile dogru hamleyi yapip topu ya kapiyor ya savusturuyor ya uzaklasitiriyor....

*pozisyon alma konusunda oldukca etkili, defans hattini kontrol etme ve gerektiginde libero gibi one cikma,gerektiginde en geride durup bolgeyi geriden dizayn etme yonlendirme adina pozisyonu okuma....topu oyuna sokma,one kisa ve uzun ayaga oynama...< progresive pas....

* defans hattinde kendi bolgesinin disindaki diger stopere ,sag beke sol beke yardima veya bosluguna gitmeyi cok etkili yapiyor, bosa cikan topu veya rakiple versuslarda kaptigi toplari ust uste yapmasi alkisi hak eden nuanslar...
bu anlamda ligin mac basina ortalama 12,13 top kazanimi,calmasi,kurtarmasi ile ligin en iyilerinden olarak takdire sayan kanimca....

*pozisyonu ve rakibi okuma ,sezme konusundaki gucu ve yetenegi sayesinde ayakta kalarakta cogu zaman bunlari yapabilmesi -pozisyon alma konusundaki basarisini ozetler nitelikte benim adima.

*pozisyon almak konusuna devam etmenin nedeni ,bu konuda cok etkili olmasi.
sayet olurda bire birde vs acik alan ,kontra gecilse veya uzaginda kalsa rakibi ,victor bir sekilde hizi ve topa konsatrasyonuyla yetisip pozisyonu savusturabiliyor ve veya kazanabiliyor.
<rakibine karsi izledigim bir macta ustteki tarz bir pozisyondu, anlik saniyeden az sure pozisyon sezi hatasi karar asamasinda yapsa idi- rakibine yetismesi zor olur gecilmesi de kolay olurdu fuleli kanat forvet izledigim versusunda,, fakat ustte dedigim gibi bu pozisyonda eksiksiz hatasiz davranip yerinde mudehale ile tehlikeyi onledi atakta haliyle basari ile sonlanamadi.

versus celtic macinda misal, 1-0 geridelerken, defansta rakibin atagini kesip kontraya cikabilecekken victor topu uzun oynamadan topla soguk kanli sekild edikine hizlica gidiyor sonrasinda atak oyuncularindan birine pasi veriyor atagin sonlanmasi adina...
< bu da hocanin begenecegi tur tarz anlayis.

*eksikler konusunda gelistirmesi gereken yonler kanimca;
victor rakibin ayagindan top calma ,rakipten once topa mudehale vs vs den dolayi genelde basarili oluyor - fakat
yuksek riskli bir strateji kanimca. <;>
*time-ing konusunda anlik bir hata da,
*veya rakip oyuncu topa ilk dokunuslari tricky,kurnaz sekilde yaptiginda, >
< : > dolayisiyla victor genelde son adam oldugundan bu denklemde takimi aleyhine rakibin golle burun buruna gelmesine de yol acabilir.........................

>>>> misal, rakibin dikine cezasahasina girislerinde cezasahasi on sag cizgisi ici ve sol on cizgisi icerine yakin yerlerde faul yaptigi anlar vardi...
>>>>>ayni bolge civarindan sut imkani da oldu rakip adina...
>>>>cezasahasi disinda izledigim kimi anlarda hamle yaparken veya karsilarken ozguven den de olabilir yoruma acik, zamanlama rakip okuma da bazen rakip oyuncu tricky oldugunda zorlayip victorun hamlesini bosa cikarabiliyor,,,,
misal dive/dalis kararinda denge vs olmadiginda bosa cikarsan ya faul olur ya rakip seni tricky tarzda gecip gider.

<<<<<bu gibi durumlarda partneri pozisyonu olan biteni takip etmeli sonraki mudehale de kendini hazir pozisyona sokmali rakibin sonraki surecine yonelik....

kendi adima baska pek onemli/asiri eksiklik gormedim. bu ustte belirttigim eksikliklerde gelistirilecek iyilestirilecek kritikler kanimca....
*kuzey futbolunun one cikan gelecegi cok parlak ,potansiyeli cok yuksek yeteneklerinden. modern stopere kendi jenerasyonunda ornek gosterilebilecek profil gozlemledigim kadariyla...
bu sene alan kapar minvalinde bir durumda. cikisini surdururse ,bu sene olmazsa seneye epl,bundes,serie a yapmasi yuksek ihtimal diye dusunuyorum.

* saha icine dair kurgu ,sistem vb seyler adina nacizane gozlemim ekleme babinda ;

*u19 takimdan *a takima 17sinde cikip ilk macinda orta saha da macin son bir kac dakikasinda sans bulup enerjisiyle top kapip goze girdigi-sonrasindaki sureclerde de yaklasik 1000 dakika orta sahada- akabindeki sezonda ise tarzi ve gelisimi baglaminda nordsjaelland takimiyla bolgesel bazda defansa cekildi 3lu kurgu da ortaki liberomsu stoper cizgisinde devam ettigi - sonraki sureclerde de kaptanliga kadar ciktigi bir yolculuk oldu genc oyuncu ozelinde....
performansi ile sivrilip hemen dikkatleri uzerine cekti >
*sonrasinda ligin devlerinden kopenhag takimina 4 m civari paraya gecis yapti. bu ilk oyuncu gecisi degildi nordtan kopenhag'a....

saha kurgu da;
*nordsj takiminda hjulman hoca 2017/18 de genelde 343 ve 3lunun diger kurgularini oynatan bir tarzdaydi, *victor bu kurguda 3lunun gobekteki liberomsu olarak performans sundu....
sonraki sezon 343 ve 433 kurgularinda oynatti.....

*kopenhag hocasi thorup genelde 4231 ,433 , onceki sezon ise 3421(ilk maclar) , daha sonra 4321 , 4312, 433 kurgularinda sahaya cikaran bir anlayista... *victor 4lude agirlikli olarak sol stoper de performans sundu.

* buyuk ses getirdikleri euro 21 de ;
danimarka grubunda fransa nin onunde 1. bitirerek dikkatimi cekmisti.
1-0 kazandiklari fransa karsisinda danimarka 442 oynamisti victor sag stoper idi hafizam yaniltmiyorsa.
sonraki macta 343 de izlandayi 2-0 la gectiklerinde 3lude gobek,,,son grup macinda da rusyayi 3-0 gectikleri macta 442 de sag stoper oynadi....
ceyrek finalde(daha sonra sampiyon olan) almanya karsisinda 433 kurgusunda sag stoper oynayip uzatmalarda penaltidan attigi golle macin penaltilara gitmesine imkan sagladi...penaltilarda da yine golle bulustu fakat takimi 6-5 yenilerek kupaya veda etti. <;> macin adami performansi sergileyerek ceyrek final macinda macin oyuncusu secilmisti.

epl den aston villa ilgili idi kendisine o donem.
son donemde de ilgilenenler arasina cpalace ve biz girmisiz gordugum kadariyla... baskalari da vardir elbet.
cpalace viera dan dolayi kendisine ilgili idi bildigim kadariyla..kendisi gibi versatile liberomsu bir profil ariyordu kendi oyun anlayislarina uygun.

*kendisine adina handikap olursa sayet su olur <>. danimarka disina ilk defa cikacak olmasi.

22 yasinda 180 civari pro mac ....

*uefa kupasinda turlari gectikleri ceyrek final yaptiklari yil ; >
2019/20 sezonunda
*dunya futbolunda *en cok sure/dakika alan(victor 61 mac son bildigim) iki oyuncudan biri idi yanilmiyorsam. digeri ayni bolgede oynayan manulu maguire............. victor ya birinci oldu ya ikinci. suan hatirliyamadim.

kanimca tam hocamizin yillardir bekledigi profilde bir yetenek.
nokta atisi oldugunu ve scout ekibini tebrik ettigimi belirtmistim transfer basliginda.
@Keramettin TANRIVERDİ 'e kimi basliklarda ara ara degindigim fundamental yeterlilik ,oyun akli, futbolun dogrulari gibi gibi nuanslarin - bu tur profilde(victor) yeterli derecede oldugunu dusunuyorum. gelisime cok acik, yuksek potansiyelli ,kumasi iyi, vizyonlu modern bir oyuncu - benim izledigim ve gozlemim baglaminda.

umarim alinir. hoca, bir cok yonden geride istedigi varyasyon kurgu,sistem,taktiksel olusumlara futbol akli olan olgun oynayan /gencte olsa ayagi yere basan bir profille yeni sezona girer.....
kanimca marcao kalirsa eksik halka victor uygun profil oyun karakteristiginde nacizane derlemem bu kadar....

* uzun bir yazi oldu. kusuruma bakmayin. zahmet verip okudugunuz icin tesekkur ederim.

Tanimiyorum, hic izlemedim. Umarim iyi birsey cikar. Kopenhagen'de ilk 11'de as oyuncu bizde her turlu oynar. Ama transfer edilmesine deger mi artik ilk 5-6 mac gosterir. Luyindama ile zaten sezona girmek intihar olur bizim icin.

Üst Alt